شبكة واحة العلوم الثقافية
أسعدتنا زيارتك و أضاءت الدنيا بوجودك

أهلا بك فى شبكة واحة العلوم الثقافية

يسعدنا تواجدك معنا يدا بيد و قلبا بقلب

لنسبح معا فى سماء الإبداع

ننتظر دخولك الآن

En-Necah Üniversitesi, Fetih ve Abdüssettar Kasım

اذهب الى الأسفل

En-Necah Üniversitesi, Fetih ve Abdüssettar Kasım

مُساهمة من طرف سامح عسكر في الخميس سبتمبر 29, 2011 9:41 am


En-Necah Üniversitesi, Fetih ve Abdüssettar Kasım


En-Necah Üniversitesi siyasi bilimler hocası Abdüssettar Kasım


İşgal altındaki Batı Yaka’nın Nablus kentindeki En-Necah Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Abdüssettar Kasım'ın üniversite yönetimiyle yaşadığı sıkıntılar, Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Özerk Yönetimi'nin üniversitelere ve bilim insanlarına bakışını ortaya koyan gayet açık ve net bir örnek...
Siyasi bilimler uzmanı Kasım'ın bütün suçu, makalelerinde Filistin Özerk Yönetimi'nin yolsuzluklarını ve ihlallerini eleştirmek ve En-Necah Üniversitesi'nin hukuk dışı keyfi davranışlarına karşı çıkmaktı.
Prof. Kasım'ın makaleleri uzun süredir Abbas yönetimini ve Fetih Hareketi'ni rahatsız ediyordu. "En-Necah Yönetimi ve Filistin Yargısı" başlıklı yazısı ise onlar için bardağı taşıran damla oldu.
Fetih Hareketi üniversite yönetimini kışkırttı
En-Necah Üniversitesi'nde Fetih Hareketi'ne yakın İşçi Sendikası, Öğrenci Birliği Konseyi ve İşçi Hareketi Ofisi 24 Ağustos Çarşamba günü yayınladığı bildiride siyasi bilimler profesörü Abdüssettar Kasım'ın hesaba çekilmesini talep ederek şöyle dedi: "En-Necah Üniversitesi'ndeki sendikaların ve öğrenci kuruluşlarının Dr. Abdüssettar Kasım'ın ihlalleri karşısındaki sessizliği artık sonuna geldi. Mali ve siyasi kazanımlarını koruma uğruna üniversite yönetimine sövmesi ve hainlikle suçlamasına bir son verilmesi gerekiyor."
Bildiride, Prof. Abdüssettar Kasım'a bir dizi suçlama yöneltilmişti ve bu suçlamaların başında "üniversitenin başarılarını öldürmek" ve Filistin Özerk Yönetimi'ne bağlı güvenlik birimlerinde çalışan öğrencileri "beşinci kol" olarak nitelemek geliyordu.
Bildiride ayrıca, En-Necah Üniversitesi yönetimine Prof. Abdüssettar Kasım'ın ihlallerine son verilmesi çağrısı yapıldı.
Üniversite yönetimi şikayet etti, gözaltına alındı
Fetih Hareketi'nin bu kışkırtmasının ardından En-Necah Üniversitesi yönetimi Prof. Abdüssettar Kasım hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bu suç duyurusu üzerine 62 yaşındaki siyasi bilimler hocası 25 Ağustos Perşembe günü ifade vermeye gittiği sırada gözaltına alındı ve Nablus kenti savcılığı gözaltı süresini 15 gün uzattı.
Prof. Abdüssettar Kasım'ın gözaltına alınması Batı Yaka'da büyük yankı uyandırdı ve gözaltı kararına yönelik yoğun tepkilere neden oldu. Batı Yaka'daki İslami Hareket milletvekilleri, Kasım'ın gözaltına alınmasını kınayarak derhal serbest bırakılmasını istedi.
En-Necah Üniversitesi'nin Filistin toplumuna birçok değerli insan kazandırmış bir ilim yuvası olduğuna işaret eden milletvekilleri, buna rağقهقهه her kurumda olduğu gibi En-Necah Üniversitesi'nde de bir takım hataların olabileceğini ve Prof. Kasım'ın da bunları eleştirme hakkı olduğunu belirtti.
Üniversite yönetiminin bunu geniş yüreklilikle karşılaması gerektiğini kaydeden milletvekilleri, Prof. Abdüssettar Kasım gibi bir akademisyen ve bilim adamının gözaltına alınmasının En-Necah Üniversitesi'nin imajına zarar vereceğine dikkat çekti.
Gazeteciler ve yazarlardan kınama
Filistin Gazeteciler Forumu da akademisyen ve yazar Abdüssettar Kasım'ın Batı Yaka'daki güvenlik güçleri tarafından siyasi görüşünü dile getirdiği ve yolsuzlukla mücadele ettiği için gözaltına alınmasını ve savcılık tarafından gözaltı süresinin uzatılmasını eleştirdi.
Prof. Kasım'ın gözaltına alınmasının düşünce özgürlüğüne vurulan büyük bir darbe olduğunu ifade eden Filistin Gazeteciler Forumu, siyasi bilimler uzmanının makalelerinde herhangi bir kişiye hakaret edilmediğini, bilakis sorunlara işaret edilerek çözüm önerileri sunulduğunu söyledi.
Filistin kamuoyundan gelen yoğun tepkiler üzerine güvenlik güçleri bizzat Mahmud Abbas'ın emriyle Prof. Kasım'ı 28 Ağustos Pazar günü gece geç saatlerde serbest bırakmak zorunda kaldı.
En-Necah Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Abdüssettar Kasım'ın yazdığı makaleler nedeniyle Batı Yaka'da gözaltına alınması birçok yazar ve edebiyatçının yanında üniversite öğrencileri tarafından da kınandı.
İnsan hakları örgütlerinin Kasım'ın gözaltına alınması karşısında sessiz kalmasını eleştiren yazarlar ve öğrenciler, yargı bağımsızlığını ve kanunların herkes için eşit bir şekilde uygulanmasını savunan Filistinli bilim adamının hırsızlar ve katillerle aynı kefeye konulmasına karşı çıkarak Prof. Abdüssettar Kasım'ın derhal serbest bırakılmasını istedi.
Görevden alındı fakat geri döndü
En-Necah Üniversitesi yönetimi uzun süredir kavgalı olduğu siyasi bilimler uzmanı Prof. Abdüssettar Kasım’ın üniversitedeki çalışmasına son vermişti. Prof. Kasım, 10 Eylül Cumartesi günü yaptığı açıklamada görevine geri döndüğünü bildirdi.

28 Ağustos'ta En-Necah Üniversitesi Rektörü Dr. Rami El-Hamedullah imzasıyla yapılan açıklamada Prof. Kasım'ın üniversitedeki her türlü hukuki çizgiyi aştığı ve yaptıklarıyla üniversitenin yürürlükte olan kurallarına ve hukuka karşı suçlar işlediği iddia edildi.
Prof. Abdüssettar Kasım, üniversiteden atılan dört öğrencinin üniversiteye dönmesini reddeden yönetimi eleştiren bir yazı yazmış ve bu nedenle gözaltına alınmıştı.
Kasım, Paris'teki Uluslararası Temeyyüz ve Uygarlık Ansiklopedisi Genel Sekreteri Usame Et-Turi'nin aracılığıyla üniversite yönetimiyle anlaşma sağlandığını ve üniversite yönetimi aleyhine başlatılan protesto kampanyalarına son verilmesi şartıyla göreve geri dönmesinin kararlaştırıldığını söyledi.
Kararın kendisi için zafer olduğunu ifade eden Filistinli akademisyen, sorunun üniversite yönetiminin kanunları uygulamamasından kaynaklandığını ve anlaşma gereği üniversite yönetiminin kanunları uygulama sözü verdiğini belirtti.
Yazarların makalelerine yansıdı
Fetih Hareketi ve Ramallah yönetiminin Prof. Abdüssettar Kasım'a yönelik tavrı, Batı Yaka'daki güvenlik güçlerince gözaltına alınması ve En-Necah Üniversitesi'ndeki yönetim tarafından görevine son verilmesi Filistinli yazarların makalelerine de yansıdı.
Filistinli ünlü yazar Dr. İbrahim Hammami, " En-Necah Üniversitesi, Fetih ve Abdüssettar Kasım" başlıklı makalesinde, Batı Yaka'daki yönetimin öğretmenleriyle, öğrencileriyle ve sözcüleriyle Siyonist işgalciye ve cinayetlerine karşı değil Abdüssettar Kasım'a karşı ayaklandığını yazdı.
Prof. Abdüssettar Kasım'ın hiç kimsenin savunmasına ihtiyacı olmadığını ve Arafat döneminden bu yana daima yolsuzluklara karşı olduğunu söyleyen Hammami, Filistinli bilim adamının bu onurlu tavrının bedelini birçok kez ödediğini fakat her defasında yolsuzluklarla ve kötü yönetimle mücadele kararlılığının daha da arttığını belirtti.
Prof. Kasım'ın üniversiteden haksız yere atılan dört öğrenciyi savunmak için yazdığı iki makale sonrası gözaltına alınış sürecinde yaşadıklarını ve Fetih'in Prof. Kasım aleyhinde başlattığı karalama ve kışkırtma kampanyasını anlatan Hammami, alimler ve liderler mezun eden En-Necah Üniversitesi'nin halihazırda muhalif sesleri susturmaktan başka bir işi olmayan ve Ramallah yönetimine bağlı güvenlik güçlerinden destek alan bir yönetimin kontrolünde olduğunu ifade etti.
En-Necah Üniversitesi'nin sınavı kazanamadığı halde Fetih yöneticilerinden birinin oğlunu Mimarlık Fakültesi'ne kabul ettiğini açıklayan Hammami, üniversitedeki yolsuzlukların öğrenciler arasında hayal kırıklığına yol açtığına işaret etti.
İbrahim Hammami, üniversite yönetiminin Prof. Abdüssettar Kasım'ı savcılığa şikayet ederek ve gözaltına alınmasına yol açarak üniversite kampüsü sınırları içerisinde yapılan yolsuzluk tartışmalarının tüm kamuoyu tarafından bilinmesini sağladığını ve bu şekilde sonuçta zararlı çıkanın Filistinli bilim adamı değil En-Necah Üniversitesi yönetimi olduğunu söyledi.
Yaşına ve hizmetlerine saygı göstermediler
Filistinli bir diğer yazar Ahmed Ebu Retime ise Prof. Abdüssettar Kasım'ın yazdığı makale nedeniyle gözaltına alınmasının ve görevden uzaklaştırılmasının Filistin toplumu için tehlike çanlarının çaldığı anlamına geldiğini ifade etti.
"En-Necah İdaresi ve Profesör Abdüssettar Kasım" başlıklı yazısında altmış yaşını geçen Filistinli bilim adamının yaşına ve uzun yıllar boyu üniversitede verdiği hizmete dahi saygı gösterilmediğini kaydeden Ebu Retime, "Kalemiyle cihad eden bu insan bütün bunlardan sonra görevden uzaklaştırılmayı ve hapse konulmayı hak ediyor mu?" diye sordu.
Prof. Abdüssettar Kasım çapında bir insanın cezalandırılmasının tüm Filistin toplumunun cezalandırılması anlamına geldiğini ifade eden Ebu Retime, "Sahip olduğu değerlerin kıymetini bilmeyen ve büyüklerine saygı duymayan halkta hayır yoktur" dedi.
Yargı adına yargıyı savunan hapsediliyor
Prof. Abdüssettar Kasım'ın avukatı Filistinli uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkiler uzmanı avukat Imad Salahuddin, " Yargı adına yargıyı savunan hapsediliyor" başlıklı makalesinde, Prof. Kasım'ın davaya söz konusu makalesini okuduğu zaman makalenin hiçbir sövgü veya hakaret içermediğini gördüğünü, buna karşılık Prof. Kasım aleyhinde yayınlanan bildirinin küfür ve hakaret dolu olduğunu söyledi.
Prof. Abdüssettar Kasım'ın hiçbir somut delile dayanmayan gerekçelerle gözaltına alındığını belirten Salahuddin, hukukçu olmayan bir insanın dahi Prof. Kasım'a yöneltilen suçlamanın asılsız olduğunu kolayca anlayabileceğini ifade etti.
Salahuddin, "Nablus Savcılığının, Prof. Kasım hakkında yapılan şikayetle ilgili dosyayı delil yetersizliğinden daha ilk başta kapatması gerekirdi" dedi.
En-Necah Üniversitesi pusulayı şaşırdı
En-Necah Üniversitesi'nin başarılarına ve Filistin toplumundaki saygın konumuna işaret eden Filistinli yazar İsmail İbrahim Es-Sevabite ise, her türlü övgüyü hak eden üniversitenin bugünkü yönetimi sayesinde büyük bir yanlışa alet olduğunu söyledi.
Es-Sevabite, "En-Necah Üniversitesi pusulayı şaşırdı" başlıklı makalesinde "Biz Prof. Kasım'ın nasıl biri olduğunu biliyoruz. O, yiğitlerin az olduğu bir zamanda yaşayan yiğit bir insandır. Hakkın sözcüsüdür" dedi.
Prof. Abdüssettar Kasım'a destek verdiklerini ve En-Necah Üniversitesi yönetiminin kararını kınadıklarını ifade eden Es-Sevabite, üniversite yönetiminin en kısa zamanda hatasından döneceğine inandıklarını belirtti.
Filistinli kadın yazar Lîma Hâtır, Batı Yaka'daki entelektüellerin, düşünürlerin, gazetecilerin ve akademisyenlerin Prof. Abdüssettar Kasım'ın gözaltına alınması karşısında sessiz kalmasını eleştirerek onları Arap devrimleriyle yıkılan rejimlerdeki devrim öncesi meslektaşlarına benzetti.
Prof. Abdüssettar Kasım'ın ve destekçilerinin bu duruma üzülmemesi gerektiğini ifade eden Hâtır, üzülecek bir şey varsa onun da Filistinli vatandaşın yaşadığı durum ve ilim yuvası olan üniversitelerin bu özelliğini kaybetmesi olduğunu söyledi.

صفحتي على الفيس بوك

الحرية هي مطلب العُقلاء..ولكن من يجعل نفسه أسيراً لردود أفعال الآخرين فهو ليس حُرّاً....إصنع الهدف بنفسك ولا تنتظر عطف وشفقة الناس عليك..ولو كنت قويا ستنجح....سامح عسكرavatar
سامح عسكر
المدير العام
المدير العام


الديانه : الاسلام
البلد : مصر
ذكر
عدد المساهمات : 13872
نقاط : 26077
السٌّمعَة : 23
العمر : 39
مثقف

http://azhar.forumegypt.net/

الرجوع الى أعلى الصفحة اذهب الى الأسفل

الرجوع الى أعلى الصفحة


 
صلاحيات هذا المنتدى:
لاتستطيع الرد على المواضيع في هذا المنتدى